Agresja po alkoholu – jak nad nią zapanować

0
852

Alkohol to nieodłączny towarzysz wszelkich zabaw. Jednak brak umiaru w piciu alkoholu może prowadzić do wielu przykrych sytuacji. Nie wiąże się to jedynie z fizycznym uszkodzeniem ciała, chociażby wątroby, ale warto zaznaczyć, że mają miejsce ataki agresji po alkoholu. Pytaniem staje się dlaczego ludzie po alkoholu stają się agresywni?

Dlaczego ludzie po alkoholu stają się agresywni?

Agresja po alkoholu jest szeroko znaną kwestią. Wynika to z tego, że same napoje alkoholowe zniekształcają rzeczywistość odbieraną przez pijaną osobę. Człowiek nie tylko staje się bardziej rozweselony, ale wręcz bardziej odważny. Dla jednych wiąże się to z przekraczaniem kolejnych barier nieśmiałości, jednak bywa też grupa, której alkohol nie służy w pozytywny sposób. Takie pijane osoby potrafią robić rzeczy, które wydają się być niepodobne do nich – awanturować się, wyzywać, bić się albo używać przemocy wobec bezbronnej osoby. Znika logiczne myślenie, a pojawia się brawura i przemoc, które potrafią zniszczyć relacje pomiędzy ludźmi oraz doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, jak i nawet materialnych szkód.

Iluzja alkoholu polega na tym, że tępi on nasze zmysły. Wydaje nam się, że świat staje się nieco prostszy, a problemy mniej ważne. Odbierana rzeczywistość przypomina odbicie w krzywym lustrze. Nie dla każdego jednak ta iluzja jest przyjemna. Zachowania innych osób mogą być interpretowane przez pijaną osobę za agresywne i prowokujące.

Na agresję po alkoholu mogą mieć wpływ same geny. U niektórych osób, które charakteryzują się większym awanturnictwem po wypiciu kilku kieliszków, można znaleźć uszkodzony gen HTR2B. Jest on zazwyczaj wykorzystywany przez organizm do tworzenia receptorów serotoninowych w obszarach mózgu. Pełnią one jedną z najważniejszych ról jeśli chodzi o proces podejmowania decyzji oraz utrzymywanie samokontroli.

Nie musi się to jednak wiązać z alkoholizmem. Dotyczyć może to również osób, które wykazują się agresją po wybiciu niedużej dawki alkoholu. Z tego też wynika, dlaczego trudniej niektórym zapanować nad emocjami, gdy w grę wchodzą napoje alkoholowe. Ważna jest samoświadomość i umiar w podejmowanych czynnościach. Czasami błędnie ulegamy złudzeniu, że po alkoholu można pozwolić sobie na bardziej irracjonalne zachowania i później wszelką winę zwalić właśnie na słabą głowę. Takie zachowanie przyczynia się do nieodpowiedzialnych sytuacji, w tym również agresji. Warto być tego świadomym i poza zwracaniem uwagi na to ile się pije, dobrze również zadbać o towarzystwo. Odpowiedzialni przyjaciele będą mogli zareagować, gdy sytuacja wymknie się spod kontroli.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/agresja-po-alkoholu/

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here