W świecie roślin nie zdarza się często, że roślina ozdobna jest jednocześnie jadalna i ma prozdrowotne właściwości. Najczęściej rośliny o pięknych kwiatach czy liściach pełnią wyłącznie funkcje estetyczne i nie znajdują zastosowania w medycynie ludowej czy kosmetologii. Są jednak pewne wyjątki i jednym z nich jest nasturcja jadalna.

Co trzeba wiedzieć o nasturcji?

Nasturcja jadalna pierwotnie pochodzi z Peru. Obecnie jest uprawą zajmują się niemal wyłącznie Holendrzy, którzy przez długie lata traktowali tę roślinę wyłącznie jako ozdobę luksusowych ogrodów i minęło sporo czasu zanim odkryto jej dobroczynny wpływ na zdrowie. Nasturcja jest rośliną o imponujących, prawie 4 metrowych pędach, w których zakochali się koneserzy zjawiskowych ogrodów. Kwiaty nasturcji przybierają różne odcienie: od intensywnej czerwieni czy pomarańczy aż po ciepłe żółte barwy.

Właściwości lecznicze nasturcji

Nasturcja właściwości lecznicze ma ogromne. Wszystko za sprawą dużych zasobów witamin, soli mineralnych i olejków eterycznych w niej zawartych. Do najbardziej znanych prozdrowotnych właściwości nasturcji należy jej działanie grzybobójcze, bakteriobójcze i wirusobójcze. Działa również łagodząco i przeciwzapalnie. Kąpiele z dodatkiem kwiatów lub liście nasturcji są szczególnie polecane osobom borykającym się z łuszczycą czy innymi schorzeniami dermatologicznymi. Nasturcja jadalna przyspiesza również gojenie się świeżych ran i zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji w miejscu chorobowo zmienionym. Wyciągiem z nasturcji można bezpiecznie przemywać rany czy twarz pokrytą trądzikiem, gdyż roślina ta ma właściwości antyseptyczne – działa więc podobnie jak woda utleniona. Wszystko za sprawą zawartego w nasturcji oleju musztardowego.

Nasturcja w kosmetologii

Nasturcja właściwości ma nie tylko w leczeniu różnych chorób i dolegliwości. Okazuje się, że świetnie sprawdza się jako kosmetyk do włosów, nie tylko usuwając skutecznie łupież, ale również dodając włosom blasku, hamując łojotok oraz zapobiegając wypadaniu włosów i wzmacniając je od środka. Podobnie działa również na skórę, dlatego napar z nasturcji jest chętniej wybierany przez kobiety, które chcą dbać o siebie w sposób całkowicie naturalny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here