Warto nauczyć nasze latorośle oszczędności już od najmłodszych lat. Dzięki temu będzie im łatwiej gospodarować swoimi pieniędzmi w przyszłości. Jak nauczyć dziecko efektywnego oszczędzania? 

Przeczytaj też: https://www plik źródłowy

Zasada trzech skarbonek

Jednym z najlepszych sposobów, które pomogą zrozumieć naszemu dziecku mechanizm oszczędzania, jest zasada trzech skarbonek. Dobrze, gdyby były one przezroczyste – jeśli dzieci będą widzieć ich zawartość, będą umiały bardziej świadomie rozporządzać swoimi pieniędzmi. Jednak jeśli nie uda nam się znaleźć takich skarbonek, mogą być to po prostu zwykłe słoiki z nakrętkami. Każda ze skarbonek powinna być podpisana następującymi nazwami: 1. wydatki; 2. oszczędności; 3. datki. Jakie funkcje będą spełniały?

  1. Wydatki – w tej skarbonce będą znajdowały się pieniądze, które dziecko będzie mogło na bieżąco wydawać. To od niego zależy, czy i kiedy będzie chciało przeznaczyć z niej fundusze na przykład na nową zabawkę czy grę.
  2. Oszczędności – w tej skarbonce będą zawierały się pieniądze, które dziecko będzie chciało przeznaczyć na większy cel – będzie mogło go osiągnąć dopiero po dłuższym czasie. Jeśli marzy na przykład o hulajnodze lub rowerze, niech dziecko wie, że jest w stanie spełnić swoje marzenie, jeśli zachowa cierpliwość i będzie sumiennie dokładało do tej skarbonki pieniądze, które otrzyma.
  3. Datki – nauka oszczędzania to też nauka charytatywności. W ten sposób nauczymy nasze dziecko, że oprócz jego szczęścia, liczy się również dobro innych ludzi czy zwierząt. Będzie to jedna z najtrudniejszych decyzji dla dziecka, ale jeśli sami będziemy przy nim świecić przykładem, pomagając finansowo potrzebującym, nasza pociecha szybko zrozumie ten gest i będzie chciała nas naśladować.  

Akcja motywacja

Kolejnym dobrym sposobem na naukę oszczędności swojego dziecka jest zastosowanie odpowiedniej motywacji. Jeśli nasza pociecha marzy o czymś większym niż kolejna zabawka, a uzbieranie określonej kwoty zajęłoby naprawdę dużo czasu, warto zachęcić dziecko do działania. Ustalmy z nim, że jeśli się postara i wykona zlecone przez nas większe zadanie, otrzyma wymarzoną rzecz. Przykładowo, jeśli dziecko na koniec roku będzie miało świadectwo z czerwonym paskiem, dostanie od nas upragnionego drona.

Zobacz także: http://www.niemam.pl/czy-mozna-przezyc-tydzien-wydajac-tylko-100-zl/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here