Kreatyna jest to związek chemiczny który występuje naturalnie w organizmie. Zbudowany jest on w organizmie, glicyny, a także metioniny. Może być również dostarczany w niewielkich ilościach wraz z dietą przez jedzenie ryb i mięsa oraz syntetyzowany przez organizm w wątrobie. Jest to naturalnie występująca w naszym ciele substancja, więc jej zażywanie jest całkowicie bezpieczne. Jaka jest rola kreatyny w organizmie? Jakie efekty daje kreatyna? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kreatyna-jeden-z-najpopularniejszych-suplementow-dla-sportowcow/ 

Jaka jest rola kreatyniny w organizmie? 

Kreatyna stanowi magazyn wysokoenergetyczny W związku z mięśniach, uwalniających energię natychmiast po rozpoczęciu wysiłku fizycznego. Łatwo gromadzi w sobie energię i odgrywa kluczową rolę w podtrzymywaniu efektywnego treningu. Kreatyna może też stymulować syntezę protein w mięśniach, skutkiem czego jest przyrost suchej masy mięśniowej. Kreatyna jest też naturalnym czynnikiem, który hamuje białka, umożliwiając w rozbudowę masy mięśniowej. 

Co więcej kreatyna odpowiada za wydzielanie hormonów anabolicznych które wytwarzane są przez wątrobę, efektem czego jest wzrost masy mięśniowej nawet podczas spoczynku mięśni. Te składnik chemiczny zmniejsza również kwasowość mięśni, dzięki czemu, w trakcie treningu organizm produkuje większe ilości kwasu mlekowego w mięśniach. 

Suplementy z kreatyną 

Najpopularniejszą formą suplementów diety zawierających kreatyny na rynku są monohydrat kreatyny, czyli kombinacje cząsteczek kreatyny i cząsteczek wody. Zarówno przyswajalność jak i szybkość pobierania przez tkanki monohydratu jest bardzo zadowalająca. Kreatyna wykazuje działania dwutorowy – anaboliczne oraz antykataboliczne, to sprawia że efekty są szybko zauważalne. 

Jak działa kreatyna i od czego zależą jej efekty? 

Regularna suplementacja kreatyny może powodować wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej oraz siły. Ostateczny efekt zależy jednak od kilku czynników. Będzie on zależał głównie od wyjściowego poziomu kreatyny w mięśniach, ponieważ im wyższe stężenie tej substancji w komórkach, tym efekt suplementacji będzie słabszy. Zależy to również od intensywności wykonywanego treningu, a także od sposobu podawania kreatyny i składu włókien mięśniowych kropka kreatyna jest jednym z najbezpieczniejszych najsilniej działających suplementów dla osób trenujących. Dołączenie tego suplementu diety do odpowiedniego schematu treningowo żywieniowego oznacza zwiększenie siły i wytrzymałości oraz objętości mięśni w bezpieczny dla zdrowia w sposób. Oczywiście należy pamiętać, że wszystko należy odpowiedni sposób dawkować. 

Zobacz też: http://www.niemam.pl/odzywki-bialkowe-jakie-sa-ich-rodzaje-i-jak-je-stosowac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here