Gry planszowe w ostatnich latach wróciły do łask. Co raz częściej sięgają po nie nie tylko dzieci, ale też dorośli. Szczególnie popularne zrobiły się ponownie klasyki z dawnych lat. W wyniku tego producenci byli zmuszeni do wykonania dodruków, a nawet reedycje bestsellerów wśród gier planszowych. O których grach mowa?

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/kultowe-gry-planszowe/

Tablut

Tablut to abstrakcyjna planszowa gra logiczna dla 2 graczy. Jej inicjatorami byli Wikingowie. Gra polegała na odbyciu bitwy pomiędzy dwoma armiami, na desce szachowej. Zadaniem królewskiej części figur było dotarcie do narożników, z kolei drugi gracz musiał zrobić wszystko, żeby się ich pozbyć. Tablut była grą planszowa, która wywoływała u grach wielkie emocje. Z czasem powstała nowsza odmiana tej gry – nazywa się Chaturanga. Jej krótki opis znajdziecie poniżej.

Chaturanga

Chaturanga to gra, która powstała w Persji około 600 r n. e. W tamtych czasach była uznawana za ciekawą grę planszową. Można powiedzieć, że to pierwotna wersja szachów. Aby móc zagrać w Chaturange, należało posiadać specjalną planszę, na której po każdej stronie znajdowało się 8 pól. Dana gra została zmodyfikowana kilka razy, zanim powstała ta ostateczna wersja odpowiednia na potrzeby Europy. Właśnie w ten sposób powstały popularne dziś szachy. Chaturanga odgrywała istotną rolę w edukacji, ale też rozrywce w czasach średniowiecznych i oświecenia.

The Landlord’s Game

W roku 1904 powstała gra The Landlord’s Game, została ona stworzona przez Elizabeth Magie. Śmiało można powiedzieć, że była to pierwotna wersja słynnego do dziś Monopoly. Nie ma osoby, która by nie znała tej gry. Jest ona jedną z najchętniej kupowanych gier planszowych nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. W roku 1924 The Landlor’s Game otrzymało obecną nazwę Monopoly. W dzisiejszych czasach oprócz jednej klasycznej wersji są dostępne też inne, bardziej oryginalne, które nawiązują na przykład o filmów, bajek i książek.

Klasy

Gra planszowa Hop-Scotch (obecnie znane Klasy) była pierwszą edukacyjną grą planszową, która była przeznaczona dla dzieci, nie dla dorosłych. Stało się to około 500 r. p.n.e. w Rzymie. Obecnie odpowiednikiem gry Hop-Scotch są każdemu znane klasy. Zazwyczaj ta gra jest kojarzona ze skakaniem, jednak jest to gra planszowa, ponieważ żeby móc w nią zagrać, należy zarysować planszę za pomocą kredy.

Zobacz też: http://www.flypolska.pl/jakie-wydarzenia-sa-organizowane-w-tym-roku-przez-energylandie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here