Dla zdrowia i odchudzania – pełnowartościowa dieta DASH

0
1192

Od kilku tak zwana dieta DASH, jest uważana za jedną z najskuteczniejszych diet stosowanych w celu ogólnej poprawy zdrowia. Według lekarzy z National Institutes of Health dieta DASH osiąga najwyższe wskaźniki w porównaniu z innymi dietami odchudzającymi. Czym jest dieta DASH? Co powinniśmy o niej wiedzieć? Odpowiadamy!

Czym jest dieta DASH?

DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension – dietetyczne podejście do leczenia nadciśnienia) to dieta, która została opracowana w celu obniżenia ciśnienia krwi w nadciśnieniu. Później stało się jednak jasne, że taka dieta rozwiązuje inne ważne problemy zdrowotne: obniża poziom cholesterolu, pomaga zapobiegać udarowi i niewydolności serca oraz pomaga w obniżeniu wagi. Jest również uznawana za jedną z najlepszych diet zapobiegających cukrzycy. Dieta DASH jest zrównoważona pod względem zawartości wielu ważnych składników odżywczych (wapń, potas, białka, zdrowe tłuszcze), które są odpowiedzialne za pracę mózgu i narządów wewnętrznych, a także za zdrowie skóry i włosów. Główną różnicą między dietą DASH a innymi dietami jest to, że została opracowana dla osób, które muszą monitorować swoją dietę przez całe życie. Dlatego dzięki niej możemy uniknąć uczucia głodu. Dieta DASH umożliwia zastosowanie bardzo elastycznego planu żywieniowe, który właściwie pozwala na jedzenie tego, na co mamy ochotę. Oczywiście przy zastosowaniu się do określonych zasad. Aby dieta DASH była jeszcze skuteczniejsza, możemy skorzystać z opcji, jaką jest dieta z dowozem Łódź.

Produkty na diecie DASH – ogólne zasady

Produkty na diecie DASH - ogólne zasady

Na diecie DASH największy nacisk kładzie się nie na ilości jedzenia, a raczej na jego jakości. Oto główne zasady, których należy przestrzegać. Powinniśmy pić co najmniej 2 litry wody dziennie i spożywać 5 posiłków. Zawartość kalorii w codziennej diecie jest zależna od celów i wynosi od 1800 do 2500 kalorii. Możemy dostarczać 5 porcji słodyczy w tygodniu. Głównymi źródłami energii i składników odżywczych powinny być produkty zbożowe, fasoli, chudego mięsa, nasion, orzechów i warzyw. Możesz pić wszystko (kawy, herbaty) oprócz słodkich napojów gazowanych i alkoholu. Obowiązkowe jest również zmniejszenie spożycia soli i wykluczenia z diety wyjątkowo tłustych potraw, gotowych ciast kupionych w sklepie, konserw i ciastek.

Co można jeść na diecie DASH?

Zgodnie z dietą DASH, aby stworzyć odpowiednią dietę, musimy rozważyć swój główny cel. Jeśli chcemy skupić się na utracie wagi, konieczne jest stworzenie ujemnego bilansu kalorycznego. Zgodnie z zasadami diety możemy odżywiać się w następujący sposób. Spożywać co najmniej 7 małych porcji produktów zbożowych dziennie i 3-5 małych porcji owoców i warzyw. Ważnym elementem diety są również niskotłuszczowe produkty mleczne – 2-3 porcje dziennie oraz nasiona, fasola i orzechy, których powinniśmy spożywać 5 razy w tygodniu. Jeżeli chodzi o białko, to powinniśmy dostarczać każdego dnia ok. 200 gramów chudego mięsa lub ryby. Zaplanowanie i utrzymanie diety DASH może być problematyczne, dlatego warto skorzystać z oferty, którą przygotował catering dietetyczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here