Już od najmłodszych lat próbuje się zapoznać dzieci z technikami plastycznymi i zorientować się, kto ma talent i kto może zostać w przyszłości uznanym artystą. Jednak wpierw najważniejsze jest, żeby dać dzieciom frajdę z samego rysowania i malowania oraz mieszania ze sobą barw i próbę eksploatacji swojej wyobraźni. Na prawdziwe wymagania przyjdzie czas, gdy dorosną. Ważne też, żeby poznać, jak zrobić kolaż. Wyczuć, jak używać farb plakatowych, a jak akwarel i jakie barwy pasują do jakich technik.

Jak zrobić kolaż

Jak zrobić kolażKolaż jest tutaj idealnym przykładem jak wydobyć pokłady twórczości z wyobraźni dziecka. Jest to bowiem połączenie różnych sposób tworzenia różnych dzieł artystycznych. Wystarczy do nich użyć jednak tak prostych pomocy, jak np. klej, nożyczki, czy kawałka papieru, zwłaszcza chętnie używa się gazety. Może on obejmować np. różne obrazy, plakaty i wycinki z gazet, a także tapety i folie aż po teki drobnostki jak koraliki, sznurki, kokardki, czy kawałki materiałów. Potem dziecko staje się ciekawe i stara się tworzyć coraz więcej nowego.

Popularnością cieszy się np. origami, a więc sztuka składania papieru pochodząca ze starożytnych Chin, która wiąże się z samym zginaniem papieru w odpowiedni sposób, bez wycinania i jego klejenia. Kartkę papieru często składa się w sposób podobny do tego, w jaki tworzymy tzw. „niebo-piekło”. Mimo że origami oficjalnie pochodzi z Chin, to jednak największą sławę i rozwój przyniosła jej Japonia i dlatego też uważa się origami powszechnie za sztukę japońską. W

Popularność wycinanek

polskiej kulturze popularniejsze są tzw. wycinanki, czyli ozdoba wycięta z materiału za pomocą ostrego narzędzia. Jest to polska tradycja mająca swoje korzenie w kulturze żydowskiej. Jeśli chodzi o papier, to dzieci lubią od najmłodszych lat tworzyć także samolociki papierowe, których sposób tworzenia jest również bardzo prosty. Zwłaszcza że jest on stricte powiązany z origami, dlatego też inna jego nazwa to aerogami. Żeby go poprawnie wykonać, najczęściej wystarcza od czterech do sześciu kroków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here