System operacyjny to oprogramowanie, które tworzy obszar pozwalający na włączanie oraz korzystanie z możliwości komputera.

Do czego służy system operacyjny?

Jak przywrócić systemSystem operacyjny zajmuje się:

  • planowaniem oraz podziałem czasu procesora na konkretne zadania;
  • kontrolą oraz dyspozycją pamięci operacyjnej do zadań urządzenia;
  • dostarczaniem mechanizmów do skoordynowania zadań oraz komunikacją pomiędzy działaniami wykonywanymi na komputerze;
  • obsługą sprzętu oraz możliwością dostępu do niego wykonywanym zadaniom;
  • zarządzaniem plikami znajdującymi się na urządzeniu;
  • ustaleniem połączeń sieciowych.

Jak przywrócić system?

Czasem zdarzają nam się problemy z systemem w naszym komputerze, wtedy najczęściej od razu udajemy się do serwisu. Istnieją jednak sposoby kiedy możemy samodzielnie zresetować system do stanu początkowego lub przywrócić go do stanu, który został zapisany poprzednim razem. Jak przywrócić system? W razie jakichkolwiek problemów z urządzeniem mamy trzy możliwości naprawienia go:

Punkt przywracania

Punkt przywracania, który pozwoli nam na powrót do stanu sprzed zmian- ta opcja powinna być pierwszym krokiem jaki podejmiemy. Dobrym rozwiązaniem jest tworzenie punktów przywracania przed każda ryzykowna operacją, którą będziemy wykonywać na komputerze taką jak: aktualizacja lub instalacja sterowników. Aby mieć możliwość punktu przywrócenia najpierw trzeba go utworzy:

  • w oknie wyszukiwania na pasku zadań wpisujemy „utwórz punkt przywracania” i klikamy na znalezioną opcję;
  • po otwarciu okna „właściwości systemu” na zakładce „ochrona systemu” klikamy na „system” a później na „konfiguruj”;
  • następnie w oknie, które się pojawiło zaznaczamy „włącz ochronę systemu” i „ok”;
  • teraz w oknie „właściwości systemu” możemy utworzyć punkt przywracania klikając”utwórz”;
  • punktowi temu nadajemy nazwę i klikamy „utwórz” a następnie „ok”.

Aby system wrócił do poprzedniego stanu należy wejść we „właściwości systemu”->”ochrona systemu”->”przywracanie systemu”->”dalej”->”zaznaczamy punkt którego chcemy użyć->”dalej”->potwierdzamy operację klikając”zakończ”.
Po tej operacji system powinien wrócić do stanu początkowego a nasze dane powinny pozostać nie naruszone.

Resetowanie systemu do stanu początkowego

Jeśli praca naszego systemu pogorszyła się i nasz komputer działa wolniej a my nie znamy i nie potrafimy znaleźć przyczyny tego spowolnienia wtedy warto zresetować system. Do wyboru mamy dwie możliwości. Wchodzimy w „start”->”ustawienia”->”aktualizacje i zabezpieczenia”->”odzyskiwanie”->”resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”->”rozpocznij”->”zachowaj moje pliki” LUB „usuń wszystko”
Najlepszą opcją jest zachowanie plików lecz czasem zdarza się,że trzeba skorzystać z opcji usuń wszystko. W kolejnych krokach potwierdzamy nasz wybór i kończymy operacje.

Przywracanie z wykorzystaniem obrazu systemu

Ta opcja umożliwia nam przywrócenie systemu zachowane na obrazie nawet jeśli system jest uszkodzony lub się nie uruchamia. Opcja ta pozwala na zachowanie plików,ustawień i aplikacji. Jak tworzyć obraz? Uruchamiamy „panel sterowania”->”kopia zapasowa i przywracanie”->”tworzenie obrazu systemu”->wybieramy gdzie chcemy zapisać obraz klikamy”wybierz”->”dalej”->”rozpocznij wykonanie kopii zapasowej”.
Przywracanie obrazu systemu – uruchamiamy komputer za pomocą nośnika instalacyjnego, wybieramy „naprawa systemu”->”rozwiąż problemy”->”odzyskiwanie obrazu systemu”->”dalej”->”zaawansowane”->wyszukaj obraz systemu w sieci”->dalej”-.”zakończ”

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here