Ukończenie 18 roku życia wiąże się z pewnymi nowymi obowiązkami i powolnym wkraczaniem w dorosłość. Samo 18 lat nie oznacza, że zaczyna się już być dorosłym. Można jednak zacząć doświadczać tej dorosłości, gdyż coraz więcej kwestii trzeba załatwiać samemu. Z pewnością jedną z pierwszych powinności, którą trzeba się zająć, jest wiedza na temat jak wyrobić dowód osobisty.

Jak wyrobić dowód osobisty?

Z wnioskiem o dowód osobisty można się udać do dowolnego urzędu w swojej okolicy. Nie trzeba jednak nawet ruszać się z domu. Tę kwestię można równie dobrze załatwić przez internet. Żeby złożyć dowód osobisty, trzeba mieć ukończone 18 lat albo być na 30 dni przed osiemnastymi urodzinami. Dowód osobisty nie jest oczywiście na całe życie. Ma określoną datę ważności, dawniej było to np. 10 lat, teraz jest to 5 lat. Po tym czasie trzeba go zaktualizować. Aktualizacja dowodu osobistego jest obowiązkowego także w sytuacji, gdy dane osobowe ulegają zmianie, np. w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, zmiany nazwiska czy zmiany stanu cywilnego.

Jak wyrobić dowód osobisty?Wniosek o dowód można też złożyć w imieniu innej osoby. Np. rodzic może wystąpić o dowód osobisty dla swojego dziecka, można także zgłosić się po dowód dla osoby ubezwłasnowolnionej albo ciężko chorej. Wypada zmienić dowód osobisty także w przypadku znacznych zmian wyglądu, np. w sytuacji, gdy dana osoba poddała się operacji plastycznej, która wpłynęła znacząco na rysy twarzy. W przypadku utraty ważności warto zgłosić się z zamiarem wyrobienia nowego dowodu osobistego na co najmniej 30 dni przed datą upływu ważności.

Aby złożyć wniosek o dowód osobisty, należy wypełnić właściwy druk, a także podać powód chęci otrzymania nowego dowodu osobistego oraz wypełnić stosowne dane osobowe. Zaletą jest to, że usługa jest bezpłatna – w końcu obowiązek posiadania dowodu osobistego ma każdy z nas. Dowód osobisty daje również możliwość poruszania się po terenach krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego bez konieczności posiadania paszportu. Dokument też służy jako międzynarodowe poświadczenie o byciu obywatelem danego obszaru.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here