List motywacyjny to jeden z dokumentów, które składa się do przyszłego pracodawcy aplikując o pracę. Powinien być unikatowy i dostosowany do wymogów pracodawcy. Jak napisać list motywacyjny – to pytanie zadaje sobie każdy składając nową aplikację o pracę.

List motywacyjny musi zawierać numer oferty na którą odpowiadamy, by pracodawca był pewien, że to właśnie jest odpowiedź na jego ogłoszenie. Głównym celem zaś samego listu jest przekonanie pracodawcy, że umiejętności, które posiadamy przydadzą się w pracy na rzecz jego firmy.

List motywacyjny daje więc możliwość pracodawcy do poznania kandydata do pracy jako ewentualnego przyszłego pracownika

Jak napisać list motywacyjnyZatem jak napisać list motywacyjny, by nie był sztampowy, ani też nie opowiadał naszej historii od zarania dziejów, bo tak naprawdę to pracodawcę nie interesuje. Interesuje go to, co możemy dać od siebie firmie. W CV wpisujemy skróconą formę naszych osiągnięć, natomiast w liście motywacyjnym wszystko można rozwinąć i mniej formalnie opisać. Warto też podkreślić nasze dobre strony, które mogą się przydać w ewentualnej pracy.

Niektórzy podając receptę jak napisać list motywacyjny, wskazują na to, że list jest rozwinięciem CV

Jednak nie wszystko, co piszemy w CV musi być przytoczone w liście, a jedynie te kwestie, które wydają nam się warte podkreślenia. W CV nie przedstawimy za bardzo posiadanych przez nas umiejętności miękkich, natomiast list motywacyjny nadaje się do tego wyśmienicie. To właśnie tu można pokazać jakimi jesteśmy ludźmi, że lubimy pracę w grupie, jesteśmy komunikatywni, czy lubimy nowe wyzwania. Możemy też poinformować pracodawcę o umiejętnościach rzadkich, które akurat uważamy, że są ważne z punktu widzenia rozwoju firmy.

Warto więc pisząc list motywacyjny zastanowić się nad sobą i na pewno nie pisać go automatycznie do wszystkich pracodawców jednakowo. Należy dostosować jego treść do ogłoszenia i stanowiska pracy, na które aplikujemy. Często wysyłając hurtowe ilości CV zapominamy o tym, że nie zawsze ich treść pasuje do ogłoszenia pracodawcy, a to jest pierwszy krok do dyskwalifikacji naszego zgłoszenia.

Jak napisać list motywacyjny?

Na pewno poprawnie i bez błędów ortograficznych, dostosowując treść do ogłoszenia, na które się odpowiada.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here