Powody wymiany radia w Twoim samochodzie mogą być różne. Fabryczne urządzenie nie spełnia Twoich standardów, zepsuło się lub po prostu czas na zmianę. A może kupiłeś auto, w którym radia nie było tylko budząca grozę dziura w kokpicie wypełniona splątanymi kablami. Jeżeli radia nie ma – połowę pracy mamy z głowy. Jeśli jest należy je wymontować. W fabrycznie montowanych radiach musimy zajrzeć do instrukcji. Zazwyczaj demontaż polega na wsunięciu specjalnych kluczyków w szczeliny w obudowie. Należy pamiętać by przed całą operacją wymiany radia odpiąć klemy z akumulatora. W przeciwnym wypadku, możemy uszkodzić instalację elektryczną i ani nowe ani stare radio nam nie zagra a naprawa instalacji trzepnie nas po kieszeni.

Wracamy jednak do naszych kluczyków i szczelinek montażowych. Delikatnie wkładamy kluczyki do momentu, aż poczujemy i usłyszymy klik. Pamiętajmy, że nie należy robić nic na siłę. Na siłę to możemy połamać zatrzaski i narobić sobie dodatkowych problemów. Kiedy uda nam się wysunąć radio, ostrożnie odczepiamy kable. Zazwyczaj jest to kostka z przewodami i kabel antenowy. Kostkę najczęściej trzeba rozpiąć, używając małego śrubokręta. (Tu również nie używamy siły – wszystko delikatnie i z wyczuciem.)

Jak podłączyć radio samochodowe?

Dobra. Mamy etap demontażu starego radia za sobą. Pozostaje pytanie jak podłączyć radio samochodowe. To nowe oczywiście. Jeśli mamy szczęście i w naszym samochodzie kostka ISO jest w takim samym standardzie jak w nowym radiu, podłączenie będzie banalnie proste. Wpinamy kostkę, wpinamy kabelek antenowy i delikatnie wsuwamy radio w miejsce przeznaczenia. Należy zrobić to delikatnie, uważając przy tym by podczas wsuwania nie przyciąć kabli. A co w sytuacji, kiedy złącze w nowym radiu nie pasuje do kostki w naszym aucie? Wyciągnij swojego smartphona i zrób zdjęcie zarówno kostki jak złącza w radiu. Udaj się do najbliższego sklepu elektronicznego i za paręnaście złotych dokup specjalną przejściówkę.

Jak widzisz wymiana radia w samochodzie nie należy do skomplikowanych i jestem przekonany, że każdy z nas jest w stanie zrobić to samemu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here