Mamy zapchany pendrive lub dysk usb, a chcemy je całkiem wyczyścić, aby mieć miejsce na gromadzenie nowych danych? Żaden problem. Od tego jest opcja formatowania. Jak więc tego dokonać?

Jak sformatować pendrive?

Sformatowanie ma na celu wykasowanie wszystkich danych, które obecnie znajdują się na naszym dysku przenośnym. To nie jest trudna procedura, chyba że jesteśmy bardzo początkującymi użytkownikami. W jej trakcie jest dodatkowo możliwa zmiana systemu plików, z którego korzysta pendrive. Ten system to nic innego, jak po prostu sposób, za pomocą którego mogą być przechowywane nasze pliki. Są trzy możliwości, aby sformatować dysk przenośny. Jakie? Pierwsza to ta najprostsza, poprzez okno „Mój komputer” (lub też „Ten komputer”, w zależności do systemu operacyjnego). Podłączamy pendrive bezpośrednio do komputera, wcześniej upewniając się (sprawdzając), czy przełącznik jest skierowany do pozycji dezaktywującej blokadę zapisu.

Wybieramy opcje formatowania pendrive’a (którego znajdziemy na liście urządzeń), klikamy prawym przyciskiem myszy i naciskamy „Formatuj”. W nowym okienku możemy jeszcze wybrać, czy chcemy przywrócić domyślne ustawienia pendrive, czy nie. Jeżeli tak, to wtedy ustawimy taki system plików i rozmiar jednostki alokacji, jaki dane urządzenie ma standardowo ustawione. W inny wypadku możemy ustawić inny system plików. Obecnie do wyboru mamy sxFAT, FAT32 oraz NTFS.

Ten ostatni używa się, jeśli pendrive podłączony jest tylko do komputera z Windowsem

Jak sformatować pendrive?Natomiast w przypadku „wkładania” dysku przenośnego do telewizora itp. kompatybilnym będzie FAT32. Jak sformatować pendrive kolejnymi sposobami? Drugim, alternatywnym jest ten za pomocą narzędzi dyskowych w Windowsie – musimy wejść do menu Start, a następnie wyszukać opcji „Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego”. Uruchomiamy znalezioną opcję i czekamy do momentu, aż wyświetli się okno zarządzania dyskami. Wybieramy kolejno opcje formatowania w oknie zarządzania dyskami. A teraz klikamy prawym przyciskiem myszy na dysku wymiennym i szukamy „Formatuj”. Po chwili wyskoczy nowe okienko formatowania, gdzie możemy nadać nową nazwę dla urządzenia. A ostatnia procedura, za pomocą której sformatujemy pendrive? Uruchamiamy ją jako administrator z wiersza poleceń (w wyszukiwarce menu wpisujemy „cmd” ) z pomocą funkcji DISKPART. Następnie enterem wyświetlimy listę wszystkich woluminów – pendrive będzie widoczny o nazwie „Removable”. Kolejnym krokiem jest wybranie partycji komendą SELECT VOLUME X (zamiast X wpisujemy numer, jaki został przydzielony danemu woluminowi). Na koniec nie pozostało już nic innego, jak zastosować komendę FORMAT FS= …. QUICK (w miejsce wielokropek można jeszcze wpisać system plików)

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here