Lekarze mają wiele specjalizacji. Jedną z nich jest urologia. Niestety, nie wszyscy wiedzą czym zajmuje się ta gałąź medycyny. Wyjaśnienie jest jednak bardzo proste i dość łatwo to zapamiętać.

Chirurg czy nie?

Urologia to gałąź chirurgii. Zajmuje się budową, fizjologią oraz wszelkimi schorzeniami układu moczowego kobiet oraz układy moczowo-płciowego mężczyzn. Urolog musi posiadać szczegółową wiedzę z zakresu anatomii oraz fizjologii tych układów. Specjalizacja ta nie jest łatwa, a zakres wiedzy diametralnie różni się w przypadku kobiet i mężczyzn. Urolog, często też bywa seksuologiem.

Nie oznacza to, że urolog wyłącznie przeprowadza operacje. Wielu specjalistów z tej dziedziny świadczy jedynie konsultacje, badania oraz leczenie nieinwazyjne. Wszelkie zabiegi są traktowane jak ostateczność. Z tego powodu nie powinno się odwlekać wizyty u lekarza. Im szybciej zostanie zdiagnozowana i rozpoznana choroba, tym szybciej zostanie podjęte leczenie. Ostatecznie, przekłada się to na szybsze i łatwiejsze pozbycie się problemu.

Wstydliwy problem

Urolog zajmuje się schorzeniami zewnętrznych narządów płciowych. Może leczyć wszelkie choroby jąder, takie jak wodniak lub wnętrostwo. Zajmuje się też problemami z prąciem – stulejką, czy też załupkiem. Choroby te są bardzo wstydliwe, więc wielu mężczyzn unika wizyt u urologa jak ognia.

Specjalista pomaga też z problemami związanymi z erekcją i impotencją. O ile, wynikają one z przerostu gruczołu krokowego (prostaty) lub jego nowotworów, to urolog jest najlepszą osobą do zajęcia się tym problemem. Wybierając się do urologa należy zostawić wstyd przed drzwiami.

Nerki i nie tylko

Podstawową działalnością urologa jest leczenie chorób nerek i pęcherza moczowego. Jego pomoc przydaje się nie tylko w poważnych stanach, takich jak kamica, czy torbiele nerek. Urolog pomoże też w problemach związanych z infekcjami oraz zapaleniami narządów układu moczowego.

Na ten rodzaj infekcji, szczególnie często cierpią kobiety. Ich też najczęściej dotyczy problem nietrzymania moczu. Wynika on z rozluźnienia napięcia mięśni po przebytym porodzie. Wsparcie urologa może pomóc w zmniejszeniu negatywnych skutków tego schorzenia, a co za tym idzie – podnieść komfort życia pacjentki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here