Przeprowadzana prawidłowo, i regularnie, pielęgnacja skóry twarzy pozwala zachować zdrową wygląd, co w dużej mierze łączy się z minimalizacją skutków starzenia. Codzienna pielęgnacja skóry twarzy w domowym zaciszu może też dać sporo przyjemności i wbrew pozorom nie zajmuje dużo czasu.

Typ cery a pielęgnacja

Podstawą w pielęgnacji skóry, nie tylko twarzy, jest poznanie jej typu. W razie wątpliwości warto zasięgnąć fachowej pomocy od dermatologa czy wykwalifikowanej kosmetyczki. Znajomość rodzaju cery jest o tyle ważna, że w zależności od tego dobiera się odpowiednie kosmetyki. I tak przy cerze suchej lepszym pomysłem są kremy z dużą zawartością tłuszczu, natomiast osoby ze skórą skłonną do przetłuszczania winny decydować się na kremy i balsamy oparte na lżejszych recepturach, z dużą ilością wody. Poza skórą suchą i tłustą rozróżnia się cerę mieszaną, cerę naczynkową, cerę wrażliwą oraz cerę normalną.

Demakijaż, czyli krok numer jeden

Podstawą jest wieczorny demakijaż. Powinno się wykonywać go z taką samą dbałością jak wcześniejszy makijaż. Warstwa pudru i innych kosmetyków pozostawiona na noc nie pozwala skórze oddychać i tym samym regenerować się, przyspieszając starzenie. Żel micelarny czy płyn do demakijażu usuwa zarówno kosmetyki, jak również nadmiar sebum oraz nagromadzone podczas dnia zanieczyszczenia, które blokują pory. Warto dodać, że przed przystąpieniem do wieczornej pielęgnacji, należy dokładnie umyć dłonie oraz twarz, używając ciepłej wody i delikatnego dla skóry detergentu. Krok kolejny przed demakijażem to dokładne spłukanie twarzy z ewentualnych pozostałości środka myjącego.

Po zmyciu makijażu pora na aplikację odpowiedniego kremu lub balsamu do twarzy. Czynność tę, poprzedzoną użyciem toniku lub żelu micelarnego, warto przeprowadzać także rankiem – używając kremu na dzień.

Peelingi i maseczki

Pielęgnacja skóry twarzy to też czynności wykonywane co kilka czy kilkanaście dni. Są bardziej czasochłonne, ale też i skuteczne. Do tej grupy trzeba zaliczyć maseczki i peelingi. Co istotne, wiele kobiet i dziewcząt decyduje się nie tylko na gotowe produkty, ale też korzysta ze sposobów znanych ich babciom czy prababciom. Maseczka z płatków owsianych, kawowe fusy wzbogacone oliwą lub peeling cukrowy mają sporo zwolenniczek i dziś.

Nawilżenie skóry twarzy a dieta

Jędrność i kondycja skóry zależą od nawilżenia i diety. Wyciągi roślinne, takie jak bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) olejek z wiesiołka, doskonale wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci. Dużą dawkę prozdrowotnych substancji zawiera wytwarzany w Polsce suplement diety Oeparol ( w jego składzie jest tłoczony na zimno olej z wiesiołka, który ma ok. 70 procent kwasu cis-linolowego i ok. 9 procent GLA – kwasu gamma-linolenowego).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here