Praca przy komputerze, pisanie, oglądanie filmów. Rodzi się tutaj pytanie, jak zadbać o nasze oczy? Co jeśli spędzamy osiem godzin przed ekranem komputera? Dodatkowo ciągle patrzymy w telefon? Nasze oczy cały czas pracują. Jak w tej sytuacji zadbać o nasz wzrok? Bardzo duże znaczenie ma nasze stanowisko pracy. Komputer powinien być ustawiony we właściwy sposób. Monitor musi się znajdować w odległości do 50 cm od naszych oczu. Bardzo ważne jest aby górna krawędź monitora znajdowała się na linii naszego wzroki. Dodatkowo bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie pomieszczenia. Najlepiej jeśli będzie występować albo oświetlenie naturalne, albo sztuczne. Monitor komputera powinien być ustawiony bokiem do okna. Wiele osób, które pracują przed monitorem, skarży się na wysuszone oczy. Dlatego tak ważne jest, aby pić zdrową wodę. Nasza dieta powinna być bogata w picie dużej ilości wody. Co do powietrza, sprawdzą się nawilżacze lub rośliny zielone. Warto także wietrzyć pomieszczenia, w którym przebywamy. Bardzo ważną czynnością jest wycieranie monitora, tak aby kurz nie podrażniał naszych oczu. Długie przebywanie przed monitorem, bardzo męczy nasze oczy. Równie sylwetkę, która cały jest ułożona w siedzącej pozycji. Warto robić sobie przerwy, chociaż kilkuminutowe, tak aby nasze oczy, mięśnie i wszystkie narządy, na chwilę odpoczęły. Na przykład możemy iść na spacer, czy wyjść na kilka minut na taras bądź balkon. Warto także spoglądać na coś zielonego, co dobroczynnie wpłynie na nasze oczy.

Ćwiczenia dla oczu

Istnieje kilka ćwiczeń, które mają na celu poprawić jakość naszego widzenia. Warto spoglądać w dół, górę, w lewo oraz prawo. Nie ruszając przy tym głową. Poruszać tylko oczami. Innym dobrym ćwiczeniem będzie także zasłonięcie oczu naszymi dłońmi. Patrzenie w ciemność, tak długo, aż przestaniemy widzieć kolorowe plamy. Dodatkowo coraz więcej osób narzeka na różne dolegliwości w związku z pracą w biurze. Na przykład na bóle głowy, suchość oczy, bóle karku. Może to oznaczać syndrom widzenia komputerowego. Dlatego wykonujmy ćwiczenia, dbajmy o nasze oczy, ponieważ to one wykonują całą pracę.

Suche oko

Jeśli dłuższy czas znajdujemy się przed ekranem monitora, możemy być narażeni na tzw. zespół suchego oka. Jeśli więc odczuwamy ból przy mruganiu, światłowstręt, uczucie suchości oka czy uczucie piasku pod powiekami, można to oznaczać tą dolegliwość. Jeśli podejrzewamy, że cierpimy na zespół suchego oka, należy zwrócić się do lekarza, zmienić swoją dietę. Wizyta u okulisty będzie tutaj niezbędna. Wykonanie właściwych badań. Zespół suchego oka pojawia się przy nieprawidłowym jego nawilżeniu. Bardzo często mówi się o tej dolegliwości, suche oko, w przypadku przewlekłych schorzeń związanych z niekomfortowymi dolegliwości ze strony naszego wzroku. Na przykład przy odczuwaniu piasku w oczach. Bardzo często skarżymy się na łzawienie oczu, szczypanie, pieczenie, a nawet swędzenie. Właśnie te objawy mogą wskazywać na zespół suchego oka.

Dlaczego pojawia się ta dolegliwość? Jakie są jej przyczyny? Może to być spowodowane parowaniem łez. Lub kiedy w naszych oczach brakuje łez. Coraz więcej osób boryka się z tego typu objawami. Każda z powyższych dolegliwości powinna być powodem do zgłoszenia się do okulisty. Problemów z naszym wzrokiem nie powinniśmy bagatelizować. Jak sama nazwa wskazuje mamy do czynienia z suchymi i piekącymi oczami. Co więc przyjmować w zespole suchego oka? O wszystkim powinien zadecydować lekarz, który najczęściej przepisuje odpowiednie krople nawilżające. Mają one na celu poprawienie naszego obecnego stanu. Warto dodać, że tak naprawdę krople nawilżające bez recepty można przyjmować cały rok. Kto może cierpieć na zespół suchego oka? Nie ma tutaj jednoznacznej grupy wiekowej. Nie ważne czy mamy 20-ścia lat czy 60 lat.

O oczy należy dbać w każdym wieku, bez wyjątku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą regularne wizyty u okulisty, co rok. W zespole suchego oka powinniśmy się wystrzegać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dodatkowo należy przebywać jak najmniej czasu przed komputerem. Chociaż może to się wydawać trudne, zwłaszcza dla osób, które pracują w biurze czy banku, należy robić kilkuminutowe przerwy. Podobnie jest z oglądaniem telewizji. Nasze oczy najlepiej regenerują się na łonie natury. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie weekend z dala od miasta. Łąka, park, morze czy góry. Zespół suchego oka może być także związany ze zmęczeniem oczy. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie dosypiamy. Pamiętajmy o śnie, który powinien trwać minimum siedem godzin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here