Stalking, czyli uporczywe nękanie, to coraz większy problem w polskim internecie. Wskazuje się, że szczególnie na licznych portalach społecznościowym można spotkać się z przejawami agresji słownej ze strony innych osób. Czasami zdarzenia tego typu mają charakter jednorazowy, jednakże zdarzają się sytuacje, w których dana osoba nie ustępuje. Wówczas niezbędne jest, aby wiedzieć, jak zablokować kogoś na FB.
Jak zablokować kogoś na fb?
Jest to czynność relatywnie prosta, która nie wymaga dużej ilości czasu. Wystarczy wejść na profil danej osoby, aby wyświetliła się odpowiednia opcja. Osoba zablokowana nie będzie już mogła kierować dalszych wiadomości w stronę użytkownika internetu, który ustawił blokadę. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że może to z powodzeniem robić poprzez założenie nowego profilu. Niestety, takie działania również zdarzają się w praktyce. Wówczas dobrze jest zgłosić sprawę na właściwym miejscowo posterunku Policji. Wtedy funkcjonariusze władni są podjąć interwencję, która może szybko zakończyć się zniwelowaniem wrogich zapędów danej osoby.
W sytuacji, gdy sprawa ma charakter poważny, możliwe jest również wniesienie wniosku o ściganie. Uporczywe nękanie to przestępstwo ścigane na wniosek. Po złożeniu pisma o odpowiedniej treści organy ścigania podejmują działania niezbędne do zabezpieczenia dowodów. Warto podjąć również odpowiednie czynności w tej materii we własnym zakresie. Dlatego wszelkie obraźliwe wpisy powinny zostać utrwalone – na przykład poprzez wykonanie zrzutu ekranu.
Problem pojawia się w sytuacji, gdy dana osoba dokonuje nękania z anonimowego konta
Wtedy procedura jest bardziej złożona. W pierwszej kolejności należy złożyć w prokuraturze wniosek o ustalenie jej adresu IP. Organy ścigania władne są do wystąpienia do dostawcy internetu o udostępnienie takich danych. Na tej podstawie możliwe będzie ustalenie lokalizacji sprawcy. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w przypadku, gdy pokrzywdzony przestępstwem uporczywego nękania cofnie wniosek o ściganie, właściwy prokurator może wstąpić do sprawy w charakterze oskarżyciela. Warto jednak popierać oskarżenie aż do prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy, bowiem oprócz zakazu zbliżania i porozumiewania się na odległość sąd może orzec stosowną rekompensatę.