W cyfrowym świecie każdy ma aparat do robienia zdjęć. Nawet zwyczajny telefon komórkowy, nie smartphona posiada taką funkcję. Już minęły czasy analogowych aparatów, na które stać było nie licznych, a czekanie na upragnione zdjęcia było niczym na prezent urodzinowy. Poniekąd były to fajne czasy wyczekiwania co wyszło i jak się wyszło na zdjęciach, a późniejsze przeglądanie albumów ze zdjęciami sprawiało wiele radości i wzruszeń. Obecnie możemy zrobić sobie podobne albumy, lecz to wszystko jest już trochę płytsze bym powiedział, nie zrozumie to osoba urodzona w erze cyfrowych aparatów.

Jak poprawić jakość zdjęcia?

Jak poprawić jakość zdjęciaDawniej profesjonaliści posiadali urządzenia do pomiaru światła oraz wzory do wyliczeń na jakich ustawieniach mają nacisnąć przycisk spustu migawki. Potem w ciemni było jeszcze więcej pracy nad zdjęciem.
Teraz nawet większe niedopatrzenie przy robieniu zdjęcia, da się poprawić cyfrowo w programie komputerowym. Niedoświetlenie o 2 stopnie nie jest niczym szczególnym przy możliwościach poprawy takie błędu przez program na przykład photoshop. Oczywiście wszystko zależy od aparatu oraz formatu w jakim zapisujemy zdjęcia, lecz możliwości uratowania zdjęcia są bardzo duże.

Jak poprawić jakość zdjęcia a nie tylko uratować je? Niedoświetlenia i prześwietlenia są najczęstszym problemem jaki widuje i fotografujących osób, nawet ambitnych amatorów. Mając lustrzankę lub zaawansowany kompakt, widząc ten problem u siebie najlepiej zapisywać fotografie w formacie raw, z którego jesteśmy w stanie najwięcej odzyskać na jakości.

Kontrast zdjęcia

Kolejną sprawą jest kontrast zdjęcia, a właściwie jego brak. Tutaj czasem z poziomu samego aparatu niewiele da się zrobić. W pochmurny dzień praktycznie niemożliwe jest na uzyskanie odpowiedniego kontrastu sceny krajobrazu. Wtedy musimy ratować się w programie przesuwając krzywą kontrastu przesuwając jednocześnie na histogram aby był równomiernie rozłożony. Ostrość jest kolejną kwestią często wymagającą poprawy. Nawet biorąc pod uwagę zdjęcia wykonane w dobrym świetle i nie poruszony, możemy mieć małe „ale” do ostrości naszego zdjęcia. W tym celu ponownie używamy naszego programu aby poprawić jakość naszego zdjęcia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here