Stres to znane słowo chyba każdemu. Nie kojarzy się ono z przyjemnymi odczuciami. Jest to poważny problem nowoczesnego świata, z którym mierzy się naprawdę spora część społeczeństwa. Sytuacje stresowe mogą być różne: presja w pracy, presja finansowa, np. długi, utrata pracy, utrata zdrowia, tendencje do przejmowania się wszystkim, co nas spotyka. Jedni radzą sobie ze stresem całkiem dobrze, ale inni przez to tracą zdrowie. Wielu lekarzy twierdzi, że stres ma 50% wpływu na choroby. Trzeba się zatem w pewnym momencie życia zatrzymać i zastanowić jak pokonać stres, ponieważ może on doprowadzić nawet do skrócenia życia lub jego jakości.

Problem ze stresem

Jak pokonać stresJakie odczucia ma człowiek, który się stresuje? Jest zdenerwowany, smutny, obciążony psychicznie, przebodźcowany, kieruje się strachem i lękiem, boi się o siebie i o innych, martwi się przeszłością i przyszłością oraz rzeczami, na które nie ma wpływu. Poza tym reakcje na codzienne sytuacje powodują uczucie paraliżu i strachu oraz paniki. Na szczęście jest wiele sposobów na pokonanie stresu. Trzeba jednak najpierw uświadomić sobie, że mamy problem ze stresem, że nie umiemy sobie z nim radzić i potrzebujemy zmienić swoją sytuację. Jeśli już to wiemy to warto zidentyfikować sytuacje, relacje, elementy życia, które nas stresują. Im więcej będziemy wiedzieć o stresie w naszym życiu tym lepiej.

Jak pokonać stres?

Jednym ze sposobów na zwalczenie stresu jest aktywność fizyczna. Sport pozytywnie wpływa na nastrój, pozwala na uwolnienie z ciała tego, co nas obciąża najbardziej. Bo trzeba wiedzieć, że stres to odczucie psychiczne jak i fizyczne. Można go odczuwać w głowie, w klatce piersiowej czy plecach. Każdy sport na pewno pomoże w zwalczeniu stresu. Kolejnym sposobem na to jak pokonać stres jest medytacja. To jest taka czynność, która pozwala skupić się na danej chwili, pozwala też na przepływanie myśli i na powolne relaksowanie się. Do medytacji trzeba dodać jeszcze oddychanie. Musi być ono jednak głębokie, a nie płytkie i krótkie. Im więcej głębokich wdechów i wydechów wykonamy tym lepiej. Trzeba to robić w ciszy, aby pozwolić swojemu ciału uwolnić stres i móc się skupić na chwili obecnej. Można również wybrać się do psychologa, coacha czy psychiatry, który udzieli profesjonalnej porady w sprawie pokonania stresu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here