Umiejętność wyrażania myśli poprzez pisanie tekstów jest bardzo ważna i jako uczniowie wielokrotnie zetknęliśmy się ze sprawdzaniem naszych zdolności właśnie w ten sposób. Uczyliśmy się między innymi pisać artykuły, rozprawki, opowiadania i recenzje, ale i tak czasem umykają nam zasady niektórych form wypowiedzi pisemnej. Często zderzamy się z problemem jak opisać obraz. Spróbuję krok po kroku omówić to zagadnienie, by każdy z łatwością mógł zrobić analizę wszelkich obrazów.

Jak opisać obraz?

Jak opisać obrazOpis obrazu, podobnie jak każda inna wypowiedź pisemna, składa się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia, w których to musi znaleźć się stosowna treść.
We wstępie należy zawrzeć informacje odnośnie imienia i nazwiska twórcy oraz pełnego tytułu dzieła. Nie zaszkodziłoby wspomnieć, w jakim okresie powstało i jak cechowała się dana epoka. Należy też określić temat obrazu, czyli ogólnikowo, co jest na obrazie ukazane (i czy koreluje się jakoś z tytułem) i jaki jest to typ malarstwa: pejzaż, martwa natura, portret, czy scena rodzajowa. Określić trzeba również technikę wykonania, w końcu obraz może powstać przy użyciu różnych farb, jak akwarela nadająca lekkości lub farby olejne, albo może to być na przykład rycina stworzona przy pomocy tuszu.

Rozwinięcie opisu obrazu

Rozwinięcie to część opisu, gdzie zwracamy już szczególną uwagę na treść obrazu. Wyróżniając pierwszy, drugi i trzeci plan opisujemy położenie elementów na obrazie i względem siebie. Oczywiste musi być określenie przedstawienia postaci i przedmiotów na obrazie, czy są realistyczne, czy może całkiem abstrakcyjne. Następnym etapem jest napisanie jak wyglądają i co robią postacie. Na sam koniec rozwinięcia trzeba scharakteryzować kolorystykę obrazu, czyli czy przeważają na nim zimne czy ciepłe barwy oraz intuicyjnie określić nastrój obrazu, który może być zarówno ponury i melancholijny lub przeciwnie- pełen radości i nadziei.
Zakończenie może być większym wyzwaniem, ponieważ wymaga podsumowania całego tekstu i wyciągnięcia wniosków, w tym zawarcia własnej opinii o dziele i jaką może mieć wartość merytoryczną.
Stosując się do podanych rad na pewno uda się napisać prawidłowy i czytelny opis obrazu, który powinien znaleźć uznanie wśród nawet najostrzejszych nauczycieli i krytyków.

[Głosów:4    Średnia:4.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here