Wybór aparatu fotograficznego to niełatwe zadanie, zwłaszcza teraz, gdy na rynku jest dość spora różnorodność modeli. Postawą jest dopasowanie aparatu do swoich umiejętności, planowanego wykorzystania sprzętu oraz budżetu jaki posiadamy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniego modelu dla siebie?

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/jak-wybrac-aparat-fotograficzny/

Gabaryt aparatu – kluczowy parametr

Wielkość aparatu, z którego będziemy korzystać ma ogromne znaczenie. Obecnie na rynku, dzięki różnorodności modeli, możesz znaleźć praktycznie każdy rozmiar aparatu fotograficznego. Większość osób, które chcą kupić swój pierwszy aparat zastanawiają się na 3 podstawowymi typami, czyli nad zaawansowanym kompaktem, bezlusterkowcem oraz lustrzanką. Czym się one różnią od siebie? Więc tak, aparat kompaktowy jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli zamierzamy z niego korzystać codziennie. Nie sprawdzi się za to, jeżeli mamy w planach fotografowanie ludzi lub zwierząt. Z kolei bezlusterkowce posiadają zdecydowanie większe matryce od kompaktów, a do tego obiekty, które są wymienne. Charakteryzują się również lepszą jakością zdjęć, ich jakość śmiało można porównać do lustrzanki. Na tle innych rodzajów, wyróżniają się dość zaawansowaną funkcjonalnością. Ostatnia kategoria aparatów, to lustrzanka. Jest ona na tyle uniwersalna i komfortowa podczas użytkowania, że śmiało możemy ją nosić w oddzielnej torbie. Wielkość obiektywu zależy głównie od wielkości matrycy. Lustrzanka jest odpowiednia praktycznie do każdego rodzaju fotografii.

Jakość zdjęć

Drugi kluczowy parametr to jakość zdjęć. Wykładnikiem w tym przypadku jest wielkość matrycy, im jest ona większa, tym lepszej jakości będą zdjęcia. Co więcej większa matryca daje możliwość większej dynamiki, zmniejszonych szumów i tonalności obrazu.

Funkcjonalność

Aby nabyć odpowiedni dla siebie aparat fotograficzny, należy odnaleźć kompromis pomiędzy wielkością aparatu, jakością zdjęć, a możliwościami jakie posiada sprzęt. Pamiętajmy, że wybrany aparat ma być dla nas komfortowy, powinien być taki byśmy mogli zabrać go ze sobą wszędzie. A jednocześnie wykonywał satysfakcjonujące nas zdjęcia.

Zobacz też: http://www.satland.pl/kurs-fotografii-czy-warto-z-niego-skorzystac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here