Jednolity Plik Kontrolny w skrócie JPK FA oznacza odrębną strukturę dla faktur VAT, które dotyczą sprzedaży. Jest to obowiązkowych dla średnich, małych oraz mikro firm od 1 lipca 2018 roku i nie będzie przymusowe wysyłanie go co miesiąc. Dopiero wtedy go okazujemy gdy zażąda tego uprawniony urząd.

Ważne, żeby dodać, że Jednolity Plik Kontrolny zawiera tylko faktury sprzedażowe, a w pliku posiada takie informacje jak data wystawienia tego pliku, dane firmy, numer faktury oraz dane nabywcy, a także datę sprzedaży lub data otrzymania zapłaty, kwoty faktury z podziałem na stawkę VAT, wartość netto, kwotę VAT a także wartość brutto. Ostatni punkt to adnotacje obowiązkowe, które swój wygląd zawdzięczają wyborowi charakteru sprzedaży.

Charakter sprzedaży zależy od podstawy prawnej podczas sprzedaży czynnego podatnika ze stawką „zw” oraz informacja o procedurze dla biur podróży, samofakturowaniu. Strona wfirma.pl oferuje wygenerowanie Jednolity Plik Kontrolny FA, który w swojej dokumentacji zawiera wykaz faktur, które zostały wystawione do paragonu. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze podejście do tematu, ponieważ nie ma żadnych komentarzy Ministerstwa Finansów, które dotyczyłyby tej kwestii.

Dowiedziono, że co do zasady, ogólnie nie wykazuje się w Jednolitym Pliku Kontrolnym faktur do paragonu, ale, że jest to byt odrębny to w tej materii nie ustalono, żadnych prawnych mechanizmów działania. Dlatego też bezpieczniej będzie, jeżeli takie faktury do paragonów będziemy okazywać w Jednolitym Pliku Kontrolnym. W ten sposób unikniemy na przyszłość przykrych rozczarowań.

Najpierw musimy pobrać plik Jednolity Plik Kontrolny na nasz dysk komputera, a następnie zapisać go na pendrive lub płycie cd, ogólnie nośniku, który będziemy mogli przekazać przedstawicielowi miasta. Jednocześnie będąc użytkownikiem systemu możemy dokonać bezpośredniej szybkiej przesyłki plików Jednolitego Pliku Kontrolnego FA nawet z poziomu programu. Liczne udogodnienia sprawiają, że internet pozwala nam dziś zrobić coś do czego sami dochodzilibyśmy godzinami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here