Nasza flaga jest zawsze obecna podczas wybranych uroczystości, zawodów sportowych, a wiele lat temu w czasie bitew. Historia jej barw nie jest jednak zbyt długa i ma związek z innymi barwami narodowymi.

Do trzech narodowych, polskich symboli należą hymn, godło czy właśnie flaga. I to właśnie ona została uhonorowana swoim świętem, jakim jest Dzień Flagi. Bardzo możliwe, że to, że tak się stało, jest dziełem przypadku. Dlaczego? To właśnie 2 maja jest rocznicą zdobycia Berlina i właśnie dlatego pomiędzy dwoma głównymi świętami, którymi jest Święto Pracy oraz Konstytucji 3 maja wpasował się dzień, w którym wywieszamy flagę przed nasze domy. Warto jednak wspomnieć, że nasze biało-czerwone barwy to najmłodszy symbol. Liczy on sobie jedynie 200 lat.

Dlaczego biało-czerwony?

Kolory te odnoszą się do barw polskiego godła, czyli Orła w kolorze białym znajdującego się na białym tle. Była to chorągiew królewska, która przynależała do władzy. Na polach bitew bardzo popularne były barwy biało-czerwono-granatowe. Kiedy w 1848 roku doszło do zjazdu w Pradze, to właśnie takie kolory zostały uznane jakie barwy każdego Słowianina.

Niebieskie jednak na długo nie pozostał kolorem barw narodowych. Na herbie Polski oraz Litwy mogliśmy obserwować białego rycerza na czerwonym tle, dlatego to właśnie to kolory zostały barwami całej Rzeczpospolitej. 3 maja 1792 rok po uchwaleniu Konstytucji 3 maja te barwy zostały publicznie przyjęte, kiedy to mężczyźni mieli na sobie biało-czerwone szarfy, a kobiety wstęgi. W 1807 roku biało-czerwony stał się barwami Księstwa Warszawskiego. Flaga w proporcji 5:8 została zaakceptowana w ustawie z roku 1919. Wtedy także wprowadzono flagę na, której znajduje się godło. Jest ona często wykorzystywana przez statki, okręty czy placówki dyplomatyczne.

W heraldyce obie barwy mają konkretne znaczenie. Biel jest wyrazem szlachetności, lojalności czy czystości. Czerwień z kolei to waleczność, odwaga czy poświęcenie. Patrząc na naszą historię, to te cechy idealnie pasują do naszego narodu.

Po więcej interesujących informacji odsyłamy na https://okolicznosciowe.com.pl/blog/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here