Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń każdego domu. Niezależnie od tego, czy jest to osobny pokój, czy połączenie salonu z jadalnią lub – w przypadku małych mieszkań – wielofunkcyjny pokój mieszkalny, właściwe oświetlenie ma kluczowe znaczenie w aranżacji naszych czterech kątów. Światło nadaje odpowiednią barwę wnętrzu, a to ma wpływ na nasze samopoczucie i nastrój.

Główne rodzaje lamp do salonu

Salon jest tym pokojem, w którym możemy najbardziej puścić wodze wyobraźni, jeżeli chodzi o dobór oświetlenia. Warto wziąć pod uwagę różne źródła i rodzaje światła, by w zależności od sytuacji móc zmienić klimat. Inne światło będzie się nadawało do przyjęcia gości, inne na codzienny wypoczynek, a jeszcze inne na wspólne oglądanie filmu. Najważniejsze rodzaje oświetlenia to:

oświetlenie górne:

  • żyrandole – są to duże lampy z widocznymi żarówkami, zawsze jest ich kilka; często przyjmują formę gwiazdy lub koła;
  • plafony – są to lampy sufitowe, często osłonięte mlecznym szkłem. Zazwyczaj dają intensywne, miękkie światło
  • listwy – jest to instalacja polegająca na połączeniu kilku lamp wiszących – zwykle dwóch lub trzech, choć bywa ich więcej. Czasami listwy oferują możliwość dokładnego ustawienia każdej z lamp, czasem są to wręcz reflektorki, rzucające punktowe światło na wybrane miejsce;
  • pojedyncze lampy sufitowe – są to proste lampy, czasem jest to wręcz prosta oprawka, cały efekt wizualny może wtedy dawać żarówka dekoracyjna.

Oświetlenie boczne:

  • lampy podłogowe – są to lampy stojące, często służące wyłącznie oświetleniu niewielkiego obszaru – na przykład fotela do czytania lub stolika;
  • lampy stołowe – występują w najróżniejszych kształtach i wzorach, zwykle oświetlają sam stół lub stolik;
  • kinkiety – są to lampy przytwierdzane na stałe do ściany; mogą występować zamiast lub obok lamp stojących, i podobnie jak wszystkie elementy oświetlenia bocznego, mogą służyć do oświetlenia wnętrza w taki sposób, by było w nim przytulnie, a przy tym – nie za jasno.

Jakie lampy wstawić do salonu?

Najlepiej jest zastosować oba rodzaje oświetlenia, to znaczy sufitowe i boczne. Jeżeli urządzamy w domu przyjęcie, to raczej będziemy chcieli jak najbardziej rozświetlić pomieszczenie, natomiast jeżeli chcemy się zrelaksować w mniejszym gronie lub obejrzeć film czy mecz, to lepsze będzie światło boczne, pozwalające swobodnie poruszać się po pokoju, natomiast nie przeszkadzające w odbiorze obrazu na ekranie. W zależności od wielkości salonu, możemy do niego wstawić okazałą lampę stojącą lub kilka kinkietów. W lampach do salonu, podobnie jak w każdych innych, ważną rolę odgrywają odpowiednio dobrane żarówki. Lampa sufitowa może dawać nieco chłodniejsze barwowo światło (powyżej 3000 kelwinów), natomiast boczne powinno rysować cieplejsze kolory – a więc może mieć mniejszą wartość, nawet ok. 2000 kelwinów.

Poza rozmieszczeniem punktów świetlnych i barwą oraz natężeniem światła koniecznie zastanówmy się, jakie lampy będą pasować do naszego wnętrza. Większość wnętrz ma na tyle wyrazisty charakter, że nie wszystkie lampy będą do nich pasować – do tradycyjnie urządzonych salonów dobrze więc dobrać lampy zaprojektowane w stylu retro, a do nowoczesnych pomieszczeń – lampy nowoczesne.

Gdzie szukać lamp do salonu?

Lampy można kupić nawet w przeciętnych sklepach meblarskich. Lepiej jest jednak udać się do fachowego sklepu poświęconego wyłącznie oświetleniu lub poszukać online, np. tutaj: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/. W takich sklepach pracują osoby znające branżę od podszewki, a więc będą w stanie pomóc w doborze odpowiednich rozwiązań i dopasowania lamp do stylu mieszkania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here