Aneksy kuchenne są obecnie bardzo popularne. Można zobaczyć je nie tylko w mniejszych mieszkaniach, lecz również w apartamentach i domach jednorodzinnych. Aby gotowanie w aneksie kuchennym było wygodne, warto pamiętać o tym, by dokupić do niego okap. Co sprawdzi się wtedy najlepiej?

Głównym zadaniem okapu kuchennego jest oczyszczanie lub odprowadzenie powietrza na zewnątrz. Dzięki temu okap pozbywa się zapachów, par i nadmiaru wilgoci. Warto więc pamiętać o jego montażu w swojej kuchni, aby podczas gotowania cieszyć się czystym, rześkim powietrzem.

Okapy do kuchni z salonem – rodzaje

Do kuchni otwartej, która połączona jest z salonem, warto zamontować taki okap, który będzie charakteryzował się wydajnym, ale również cichym działaniem, aby nie przeszkadzać w wypoczynku.

Typ okapu powinno się przede wszystkim dopasować do miejsca montażu kuchenki, a także do umiejscowienia układu wentylacyjnego. Do dyspozycji są różne modele. Co sprawdzi się najlepiej?

Rodzaje okapów do aneksu kuchennego:

  • okap podszafkowy – to rodzaj okapu umieszczanego przy ścianie, nad kuchenką, jego konstrukcja umożliwia zamontowanie go w ciągu mebli kuchennych, pod niższą szafką, dlatego zajmuje on mało miejsca, najczęściej pracuje jako pochłaniacz, dlatego nie jest podłączany do wentylacji
  • okap kominowy – okap ścienny, który umieszczany jest nad kuchenką, może być wyposażony w pionowy komin prowadzący do ciągu wentylacyjnego, aby pracować jako wyciąg, ale dostępne są też okapy działające jako pochłaniacze, mają różne formy
  • okap wyspowy – to rodzaj okapu sufitowego, który umieszczany jest nad kuchenką zamontowaną na wyspie lub półwyspie kuchennym, jest zwieszany nad kuchenką, może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz
  • okap sufitowy – rodzaj okapu umieszczonego bezpośrednio w suficie, dlatego nie jest on podwieszany nad kuchenką
  • okap blatowy – nadal dość rzadko spotykany typ okapu, który montowany jest w szafce kuchennej pod blatem, jest wyciągany z szafki na czas gotowania, a potem można go schować

Więcej informacji o różnych typach okapów kuchennych przeznaczonych do otwartej kuchni można znaleźć na stronie okapy.info.

Jak dobrać najlepszy okap do aneksu kuchennego?

Aby dopasować odpowiedni okap do kuchni z salonem, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj, ale również na konkretne parametry techniczne, aby dzięki temu mógł on działać sprawnie, wydajnie, ale również być komfortowy.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić wydajność okapu podawaną w m3/h. Odnosi się ona do ilości powietrza, jaką urządzenie może przefiltrować w ciągu godziny. Większa wydajność to większa efektywność pracy okapu. Gdy jednak kuchnia jest niewielka, wtedy nie trzeba kupować okapu o bardzo wysokiej wydajności – takie urządzenia dedykowane są do dużych wnętrz.

Również dobry okap powinien udostępniać kilka różnych prędkości – biegów pracy. Wtedy można uruchomić taki, który będzie najlepiej sprawdzać się w danej sytuacji. Niższy bieg może na bieżąco pozbywać się niewielkich par, a jego cicha praca pozwoli na swobodną rozmowę, oglądanie telewizji czy słuchanie radia. Wyższe biegi, są już głośniejsze, ale za to błyskawicznie oczyszczą powietrze.

Warto także zwrócić uwagę na kilka innych kwestii, między innymi na sposób sterowania okapem kuchennym – można zrobić to ręcznie na okapie albo za pomocą pilota, na funkcje okapu, na przykład na funkcje timer, a także na oświetlenie – razem z nim można łatwo oświetlić przestrzeń kuchenki i jej okolicę.

Oczywiście, nie można zapominać o estetyce. Dzięki wielu rodzajom okapów można bez trudu wybrać taki, który będzie pasować do aranżacji wnętrza – nowoczesnego lub klasycznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here