Druk cyfrowy to jedna z najpopularniejszych metod drukowania materiałów i trudno się temu dziwić, gdyż ma wiele zalet. To zdecydowanie jedna z najczęstszych usług, jakie można spotkać w drukarniach stacjonarnych oraz internetowych. Dlaczego drukowanie cyfrowe to dobre rozwiązanie? Czy takie wydruku będą miały dobrą jakość?

Dlaczego warto?

W tym wypadku gotowy projekt można wydrukować bezpośrednio z wygenerowanego pliku do wersji elektronicznej, co jest niezwykle wygodne i daje możliwość rozpoczęcia drukowana praktycznie od ręki. To wybawienie w przypadku zleceń z krótkim terminem. Czas wydruku w tym wypadu wynosi około 5 dni roboczych i to wyłącznie w przypadku dużych nakładów. Powstałe w ten sposób materiały prezentują się estetycznie, detale zachowują swoja ostrość. Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest oczywiście również cena. Koszty druku cyfrowego są niskie w stosunku do druku offsetowego, jednocześnie nie ustępują jakością. Cena wydruku nie zawsze jest zależna od nakładu, co też jest dość istotne. Oczywiście metoda druku musi być ściśle dopasowana do materiałów, jakie chcemy drukować, znaczenie ma gramatura papieru, a także format projektu.

Druk cyfrowy zazwyczaj stosuje się w przypadku drukowania książek, dokumentów, w także materiałów reklamowych typu etykiety, broszury, ulotki, plakaty czy wizytówki. Idealnie sprawdzi się do wydruku projektów o maksymalnej wielkości A3+.

Druk cyfrowy czy offsetowy?

Drukowanie cyfrowe jest tanie i szybkie, z kolei druk offestowy jest bardziej skomplikowany i dużo droższy. Oczywiście wszystko zależy od projektu, jaki mamy do realizacji. Ta druga metoda drukowania sprawdzi się w przypadku dużych nakładów, jeżeli zależy nam na najwyższej jakości rozdzielczości. Chociaż jakość wydruku offsetowego będzie lepsza, to mimo wszystko druk cyfrowy wcale nie pozostaje za nim w tyle. Technologia rozwija się bardzo szybko, dlatego różnice są w zasadzie niewielkie.

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które bez wątpienia warto uwzględnić podczas zlecenia takich prac drukarni. Dużo zależy też od terminu oraz budżetu, jaki mamy na takie materiały. Z taką decyzją bez wątpienia nie będzie się śpieszyć.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here