Cynkowanie jest procesem, który pozwala na ochronę elementów wykonanych ze stali przed korozją. Do tego procesu używany jest mechanizm elektrochemiczny. Cynk charakteryzuje się niższym potencjałem korozyjnym od stali i dzięki temu tworzy na jej powierzchni powłokę anodową.

Dlaczego cynk, jest tak pożądany w przemyśle ciężkim?

Powłoka z cynku pokrywa stal i zabezpiecza ją poprzez izolację jej od środowiska. Cynk również jako pierwszy się utlenia i chroni metal podłoża. Domowe instalacje hydrauliczne posiadają rury ocynkowane ogniowo, w których, podgrzanych do temperatury 60 stopni Celsjusza, powłoka anodowa zmienia się w katodową. Powłoka katodowa wciąż chroni stal przed korozją, ale, gdy ciągłość zostanie przerwana, mogą powstać wżery.

Jakie są rodzaje cynkowania?

Cynkowanie wykonuje się w profesjonalnych zakładach, takich jak metaltech.pl. Liczne badania na temat najbardziej efektywnych form zabezpieczenia stali przed korozją doprowadziły do stworzenia kilku metod cynkowania.

Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu stali w ciekłym cynku. Proces ten wykorzystany jest do pokrywania elementów o bardzo skomplikowanych kształtach. Cynkowanie ogniowe pozwala na stworzenie powłoki tak trwałej, że, w zależności od warunków środowiska, może przetrwać od 10 do 100 lat.

Proces Sendzimira został wprowadzony przez Polaka Tadeusza Sędzimira. W przypadku tej metody wykorzystuje się roztopiony cynk i zanurza się w nim przygotowane wcześniej elementy stalowe. Elementy te obrabia się w cynku w temperaturze 460 stopni Celsjusza. Potem materiały są przenoszone do pieca, gdzie reguluje się grubość powłoki.

Zakłady zajmujące się obróbką stali, oferują także cynkowanie natryskowe. Proces przeprowadza się jedynie w przypadku dużych elementów lub tych, które są wrażliwe na wysokie temperatury. Najpierw roztapia się drut cynkowy, a następnie ciekły cynk rozpyla się na powierzchni elementu za pomocą sprężonego powietrza.

Cynkowanie galwaniczne polega na kąpieli przygotowanego wcześniej metalu w elektrolicie, który zawiera związki cynku. Przepływ prądu osadza cząsteczki cynku na elemencie. Potem element ulega pasywowaniu, płukaniu i jest przygotowywany do użytku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here