Świece są jednym z najbardziej znanych człowiekowi źródeł światła. Na przestrzeni wieków zmianie ulegały nie tylko surowce do ich produkcji, ale też sposoby wytwarzania. Sprawdźmy więc, jaka jest historia świec.

Jakie były początki?

Starożytność i średniowiecze to okresy, w których świece pełniły istotną rolę w życiu człowieka. Raz oświetlały niewielkie izby, innym zaś w wielkich pucharach wypełniały królewskie komnaty i pokoje. W zależności od stopnia zamożności można było sobie pozwolić na różne rozwiązania. Bogaci, jak np. królowie, nie mieli problemu z doświetleniem wnętrz. Natomiast biedni ograniczali światło do minimum, by świeca wystarczyła jak najdłużej. Pierwsze świece pojawiły się ponad pięć tysięcy lat temu. Opisy tego typu produktów znajdziemy już w Starym Testamencie. Rzymianie natomiast wytwarzali je z lnu oblewanego woskiem i smołą. Dobrym rozwiązaniem było też zastosowanie wosku pszczelego czy tłuszczu zwierzęcego.

Surowce do produkcji świec w Polsce

Do Polski świece dotarły później, gdyż pierwsze zachowane wzmianki są datowane na XVI wiek. Wówczas wykorzystywano świece łojowe z knotem z liścia. Rozwiązanie to stosowała głównie biedniejsza część społeczeństwa. Szlachta bowiem korzystała z wosku pszczelego. Sytuacja ta utrzymywała się do XIX wieku. Wówczas bowiem pojawiły się bowiem nowe surowce do produkcji świec. Wosk spermacetowy to jeden z takich wynalazków. Wytwarzało się go z oleju z głów kaszalotów. Rozwiązanie to stosowano około pięćdziesięciu lat, gdy zastąpiono je świecami stearynowymi oraz parafinowymi.

Surowce do produkcji świec – stearyna i parafina

Współcześnie najbardziej rozpowszechnione surowce do produkcji świec do stearyna i parafina. Pierwsza z nich to mieszanina kwasu palmitynowego i stearynowego. Produkuje się je z tłuszczów zwierzęcych i roślinnych. Parafina natomiast jest uzyskiwana z ropy naftowej. To mieszanina alkanów, która sprawdza się w wielu branżach. Dlatego firmy poszukują sprawdzonych dostawców, którzy zagwarantują towar wysokiej jakości w dobrej cenie. Tutaj znajdziesz jednego z polskich dystrybutorów http://oqema.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Surowce do produkcji świec stosuje się bowiem chociażby podczas produkcji opon i uszczelek. Parafinę wykorzystuje się także w celach kosmetycznych, farmaceutycznych, a także jako materiał izolacyjny. Pomimo ogromnej popularności nie są to jedyne dostępne na rynku surowce do produkcji świec. Wciąż bowiem możemy kupić świece z wosku pszczelego. Tego typu produkty są jednak droższe od stearyny czy parafiny, co ma niemały wpływ na ich popularność. Cena świec nie należy do najwyższych. Najtańsze modele kupimy bowiem już za kilkadziesiąt groszy. Za świece woskowe musimy już zapłacić więcej. Ich cena waha się od kilku do kilkunastu groszy. Jak widać, surowce do produkcji świec są cały czas potrzebne. Okazuje się bowiem, że pewne wytwory człowieka są ponadczasowe. Nawet wtedy, gdy nie korzystamy z nich tak często jak w poprzednich wiekach. Warto więc znać ich historie i wiedzieć, w jakich okolicznościach stosować konkretny rodzaj.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here