Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorców podejmuje decyzję o wdrożeniu w swojej firmie oprogramowania ERP. Nie wszyscy jednak wiedzą czym należy się sugerować przed podjęciem decyzji o wybraniu najlepszego rozwiązania dostępnego na rynku.

Oprogramowanie erp musi rozwiązać problemy przedsiębiorstwa

Właściciel firmy musi przed podjęciem decyzji wiedzieć, jakie problemy występujące w firmie ma rozwiązać omawiany system erp. Należy mieć świadomość, że obecnie każde oprogramowanie jest zaprojektowane dla innej grupy odbiorców.

Kolejnym krokiem będzie określenie obszarów i procesów w firmie, które są krytyczne. Rekomendowane jest wybrać takie rozwiązanie, które będzie w stanie je usprawnić.

Warto postawić na klasyczny system ERP czy branżowy?

Warto wiedzieć, że obecnie zdecydowanie największą popularnością cieszą się klasyczne systemy ERP. W najprostszym możliwym ujęciu są to zintegrowane pakiety, w skład których wchodzą oddzielne moduły przeznaczone dla określonych procesów biznesowych zachodzących w firmie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dostępne na rynku oprogramowanie erp znajdujące się w ofercie asortymentowej renomowanych producentów jest niezwykle uniwersalne.

Można również postawić na rozwiązanie branżowe, które coraz częściej określane jest, jako specjalistyczne. Godny uwagi jest fakt, że wspomniane oprogramowanie erp przeznaczone jest przede wszystkim do danej branży. Należy mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków producenci systemów określają rynek, do którego kierują swoje produkty.

Lepszym rozwiązaniem będzie oprogramowanie stacjonarne czy w chmurze?

Przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się czy wybrać system erp stacjonarny, czy dostępny w chmurze. Można zaobserwować, że chmura z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Należy jednak zaznaczyć, że rozwiązania stacjonarne mają zdecydowanie większą liczbę zalet niż mogłoby się wydawać.

Znaczna większość przedsiębiorstw przechowuje pliki w firmowej serwerowni. Rekomendowane jest przed podjęciem ostatecznej decyzji uwzględnienie nie tylko kosztów zakupu, ale również utrzymania całej infrastruktury. Nie można oczywiście zapomnieć o bezpieczeństwie danych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here