Technologia wokół nas stale przyspiesza. Przyzwyczailiśmy się do tego, że gdy klikniemy chciane łącze na komputerze, otwiera się ono szybciej niż jesteśmy w stanie to zarejestrować. Z czasem jednak nasz sprzęt zwalnia, a my stajemy przed ciężkim wyborem: zaakceptować to i przyzwyczaić się do ekranów ładowania, czy zainteresować się wnętrzem naszego urządzenia. Osoby obeznane w temacie najczęściej radzą sobie same, wielu użytkowników jednak poszukuje w tej sprawie pomocy, jako że obsługa sprzętu wciąż uchodzi w pewnych kręgach niemal za czarną magię.

Najprostsze rozwiązania są jednak w zasięgu ręki

Najprostsze rozwiązania są jednak w zasięgu rękiDobrym pomysłem jest przejrzenie plików na dysku i pozbycie się tych niepotrzebnych. W wielu przypadkach pozwoli to przyspieszyć działanie urządzenia, jednak jeżeli nie zadziała, wciąż mamy w zanadrzu kilka sztuczek. W Internecie można znaleźć wiele programów, które automatycznie po włączeniu optymalizują pracę komputera. Różnica potrafi być diametralna, a wrażenia z działania ulegają znaczącej poprawie. W przypadku, gry inne metody zawiodą, zawsze można zrobić format dysku. Wymazuje on wszystkie dane z wybranej partycji, łącznie z systemem operacyjnym, a następnie instaluje tenże od nowa. Powoduje to, że wszystkie ustawienia zostają zresetowane, niepotrzebne dane nie spowalniają już dłużej pracy, a te potrzebne mogą zostać od nowa posegregowane wedle potrzeb.

Kopia zapasowa – Jak  to zrobić?

Należy jednak pamiętać o utworzeniu kopii zapasowej potrzebnych nam zdjęć, filmów czy aplikacji, tak aby podczas formatu ich nie stracić. Wiele osób nie przeprowadza formatowania, ponieważ nie wie jak to zrobić. Zadanie to wcale nie jest takie trudne, bowiem wystarczy nam nośnik z systemem operacyjnym. Podłączamy go do urządzenia, a następnie podczas rozruchu włączamy BIOSa, tj. oprogramowanie płyty głównej. Za jego pomocą zmieniamy bootowanie, czyli kolejność „szukania” systemu przez komputer, tak aby „zauważył” nasz nośnik. Opuszczamy BIOS i urządzenie resetuje się, włączając instalator systemu. Dalsze kroki zależą od wybranego oprogramowania, najczęściej jednak prowadzą użytkownika krok po kroku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here