Jakiś czas temu nastała moda na hodowlę świeżych ziół we własnych domach czy mieszkaniach. Świeże zioła są bardzo przydatne w kuchni, a często są też ozdobą pomieszczenia, w którym rosną. Według wielu osób osobiście wyhodowane zioła są smaczniejsze od kupowanych ususzonych wcześniej ziół. Jedną z ciekawych a zarazem niezbyt trudnych hodowli jest hodowla rzeżuchy. Czy zastanawialiście się jak posadzić rzeżuchę w domu?

Jak posadzić rzeżuchę?

jak posadzić rzeżuchęTo bardzo prosta a zarazem przydatna hodowla w domu. Wystarczy że posiadacie ziarna rzeżuchy,dowolny pojemnik (osobiście polecam spodeczek lub talerzyk), i trochę waty lub ligniny. Jeśli mamy te rzeczy możemy zacząć naszą hodowlę. Nasiona rzeżuchy wsypujemy do filiżanki i zalewamy wodą tak aby woda je przykrywała i zostawiamy do następnego dnia. Na talerzyku czy spodeczku wykładamy dość grubą warstwę waty czy ligniny (mogą też być ręczniki papierowe lub serwetki) i zwilżamy obficie wodą. Gruba warstwa sprawi że podłoże nie będzie szybko wysychało. Następnie na przygotowanym podłożu rozsmarowujemy (na przykład łyżeczką) przygotowane dzień wcześniej, spęczniałe już nasiona rzeżuchy. Przez pierwsze dwa do trzech dni trzeba spryskiwać naszą hodowlę wodą i polewać nią,uważając na to aby woda nie wymyła nam nasion. Po tym czasie powinny pojawić się korzonki które przytwierdzą naszą zieleninę do podłoża. Podlewamy codziennie i czekamy na plony.

Rzeżucha rośnie około tygodnia. Po tym czasie możemy ją ścinać i „dosmaczać” nią twarożki,kanapki czy sałatki.Rzeżucha jest też wspaniałym dodatkiem do kefiru lub omletu. Można jej użyć do ciasta na omlet jak i jako dodatek do jego nadzienia. Szczególnie jeśli preferujemy omlety z twarogiem czy jajkami. Dodatkowy walor własnej hodowli rzeżuchy to estetyka. Sami możemy poeksperymentować z płaszczyzną na jakiej będziemy ją hodowali i tworzyć trójwymiarowe zielone rzeźby z tej rośliny. Będą bez wątpienia ozdobą naszych stołów,a dodatkowo będzie można łatwo urwać odrobinę i nałożyć sobie na przykład na kanapkę aby dodać ostrości.

Po co nam rzeżucha?

Ktoś mógłby jednak spytać: po co właściwie sadzić rzeżuchę? Do czego jest ona nam tak naprawdę potrzebna? Przede wszystkim ta roślina to doskonałe źródło wielu witamin i mikroelementów. Znane są jej właściwości odkażające, a także wzmacniające organizm. Stosowana może być również jako doskonały kosmetyk. Zwłaszcza świetnie działa na wzmocnienie włosów i zapobiega ich wypadaniu. Jednak musimy uważać z ilością zjadanej rzeżuchy. W tym wypadku bowiem nie możemy przesadzać, może nam to bowiem zaszkodzić. Możemy ją stosować jedynie jako dodatek do potraw, a nie ich podstawa. Dzięki temu dostarczymy do swojego organizmu mnóstwo cennych składników. Oprócz włosów, rzeżucha świetnie działa również na różnego rodzaju schorzenia skóry.

Zalety z domowego uprawiania przypraw i warzyw

Oczywiście takie uprawianie roślin w domu ma swoje zalety. Przede wszystkim takie rośliny nie posiadają sztucznych konserwantów. A takich warzyw, czy też przypraw nie kupimy w sklepie. Mamy również wpływ na cały rozwój rośliny. Tylko w zasadzie od nas zależy czy zbierzemy obfity plon. Oczywiście jednak nasze możliwości są w zakresie takiej uprawy znacznie ograniczone. Jeśli nie dysponujemy balkonem, to pozostaje nam jedynie parapet. To naprawdę niewielka przestrzeń. Jednak zawsze warto ją wykorzystać pod tego rodzaju przedsięwzięcie. Skrawek własnego mini ogródka zawsze jest bowiem na wagę złota.

Uprawy w ogródku

jak posadzić rzeżuchęJednak nawet jeśli nie dysponujemy domem z ogrodem, to nie stoimy na straconej pozycji. Zawsze możemy bowiem wynająć ogródek działkowy. A wówczas nasze możliwości upraw roślin znacznie się powiększają. Takie działki czasami mogą mieć znaczną powierzchnię. Co można na takich działkach uprawiać? W zasadzie wszystko. To od nas zależy co zapragniemy posadzić. Możemy choćby postawić na uprawę ziemniaków, które są w Polsce podstawą obiadów. Możemy również zasadzić uprawiać pomidory i ogórki. Oczywiście prace w takim ogrodzie wymagają sporego zaangażowania. Niezbędne będzie poświecenie znacznej ilości czasu. Konieczne będą również pewne nakłady pieniężne. Niemniej jednak wydaje się, że gra warta jest świeczki. Obecnie w marketach możemy dostać warzywa i owoce, które zawierają w sobie mnóstwo chemii. Nie jest to oczywiście najlepsze rozwiązanie dla naszego zdrowia. Dzięki prowadzeniu samodzielnych upraw zyskujemy dostęp do naprawdę zdrowej żywności. Na nasze uprawy mamy wpływ tylko my sami. To szansa na zdrowe jedzenie. Dzięki zbiorom z własnego ogródka możemy zrobić przetwory na całą zimę. Nie będziemy dzięki temu skazani tylko i wyłącznie na zakupy w marketach. Warto więc poświecić nieco czasu i środków na pielęgnowanie własnych upraw.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here